Stále více kadeřníků se dnes setkává s tím, že klientky na barvení reagují podrážděně, pokožka je po barvení svědí či mají dokonce alergické reakce. Citlivost může být nejen na syntetické, ale i na přírodní látky (hennu atd.), proto je opatrnost na místě. Jak se vlastně alergie projevuje?

Projevy jsou rozličné – od mírného svědění až po silné, od mírných pupínků přes boláky, puchýře a rozsáhlé otoky, spojené se svěděním, až po neúnosnou bolest či horečku.


Jak ale nejlépe postupovat, abyste uměli klientkám dobře poradit a omezili riziko alergií?

  1. U nové klientky se vždy informujte, zda je na něco alergická.
  2. Pokud je odpověď ANO – proveďte TEST CITLIVOSTI. Ten je pak potřeba provádět před každým barvením s konkrétním odstínem!
  3. Je možné, že i když klientka netrpí žádnou alergií,  při prvním barvení se vyskytne reakce. Alergie se totiž může projevit kdykoliv v průběhu života bez ohledu na věk nebo životní styl. Pak doporučujeme postupovat takto:
    • U silnější reakce  proveďte před dalším barvením pro jistotu TEST CITLIVOSTI
    • U mírné reakce (např. jen jemný pocit svědění) vyzkoušejte barvu ještě jednou – u následných barvení se podle našich zkušeností již žádná citlivost nevyskytuje.
  4. Klientám, které měly reakci můžete pro příští barvení nabídnout barvy NATULIQUE ZERO, které jsou zcela bez PPD (nejčastější alergen) a resorcinolu.  I v tomto  případě doporučujeme vždy provést TEST CITLIVOSTI.
  5. Při barvení doporučujte klientkám, aby pily hodně vody. Sklenice vody na obsluze během barvení by měla být samozřejmost. Voda pomáhá rychleji vyplavovat toxiny a mírnit alergické projevy.

TEST CITLIVOSTI

Test citlivosti je potřeba u citlivých klientek provádět PŘED KAŽDÝM BARVENÍM a VŽDY PŘESNĚ TÍM ODSTÍNEM, který budete aplikovat. Směs barvy a aktivátoru naneste na POKOŽKU ZA UCHEM, přelepte náplastí a nechte působit nejméně 24 hodin. Ideálně 48 hodin. Někdy tělo reaguje až po 2 dnech. Pokud se po uplynutí 2 dnů reakce neobjeví, můžete vlasy bezpečně nabarvit.  Při výskytu jakékoliv, i té nejmenší reakce, je pak na zvážení Vás a především kleintky, zda k barvení přistoupit. Nebojte se  v případě výskytu reakce barvení odmítnout, nepřebírejte zodpovědnost za zdraví Vašich klientek.

Filip Gregor,

ambassador značky NATULIQUE, kadeřník